spot_img

Ilie Bolojan: SALVĂM INDUSTRIA NAȚIONALĂ DE ÎNGRĂȘĂMINTE CHIMICE

Una dintre negocierile importante din ultimele luni a vizat salvarea Azomureș, prin Romgaz. Este un pas important pentru a reporni industria de îngrășăminte chimice din România, esențială pentru agricultură și pentru economia noastră.

Valorificarea gazului din Marea Neagră în interesul economiei românești se poate face mai bine prin procesarea acestuia în industria națională, începând de anul viitor. Folosirea lui în producția internă de îngrășăminte pentru agricultură înseamnă mai multă independență economică, prețuri mai stabile pentru fermieri și, foarte important, salvarea și protejarea locurilor de muncă din centrul țării.

Acordul de principiu dintre Romgaz și Azomureș înseamnă menținerea în funcțiune a celei mai mari capacități industriale din acest domeniu. Preluarea efectivă se va face în următoarele 3-4 luni, după obținerea tuturor aprobărilor.

Pentru Guvernul României, valorificarea superioară a gazului din Marea Neagră, prin procesarea acestuia în industriile naționale, a fost o prioritate în aceste luni.

P.S.: Se cuvine să mulțumesc conducerii Romgaz pentru derularea, în mod profesionist, a acestor negocieri. Așa cum am spus și în postarea de mulțumire, cei doi directori se numără printre oamenii serioși pe care i-am cunoscut în aceste 10 luni. Dacă am avea astfel de conduceri în mai multe companii de stat, lucrurile ar merge mai bine.

spot_img

Hot this week

spot_img

VEȘTE URIAȘĂ PENTRU COPIII DIN IERNUT! Parcul Central va fi transformat complet cu fonduri europene

Copiii din Iernut au motive serioase de bucurie! Primarul...

20 de echipe, zeci de proiecte și sute de idei la cea de-a doua ediție a MGC League – Călătorie în Spațiu

Sala Sporturilor „Ella Kovacs” din Luduș a devenit, pentru...

Topics

Related Articles

Popular Categories