spot_img

România versus Europa! Câți premieri am avut noi, comparativ cu alții?

Pornind de la editorialul colegei noastre de breaslă, Sanda Vițelar, de la Cuvântul Liber, care a contabilizat cei 20 de premieri pe care i-a avut România în ultimii 36 de ani, StiriMures.ro a realizat o analiză comparativă între România și alte state europene.

Astfel, dacă România a avut 20 de premieri, Bulgaria a avut 21 ,,, și este economic peste noi, fiind inclusiv în zona Euro.

Italia a avut 17 premieri și 22 de guverne distincte. Belgia a avut 10 premieri și 19 guverne.

Sârbii, de la Iugoslavia, la Serbia & Montenegro, la Serbia, a avut 20 de cabinete distincte.

Deci, practic, noi suntem într-o companie „selectă” la capitolul „guverne/cabinete/premieri”. Cele mai stabile țări, din punct de vedere politico-administrativ, au fost Germania, Luxemburg, Țările de Jos, Suedia, Danemarca și Elveția.

Nu e rău…

spot_img

Hot this week

spot_img

VEȘTE URIAȘĂ PENTRU COPIII DIN IERNUT! Parcul Central va fi transformat complet cu fonduri europene

Copiii din Iernut au motive serioase de bucurie! Primarul...

20 de echipe, zeci de proiecte și sute de idei la cea de-a doua ediție a MGC League – Călătorie în Spațiu

Sala Sporturilor „Ella Kovacs” din Luduș a devenit, pentru...

Topics

Related Articles

Popular Categories