spot_img

Intrarea în Iernut a fost complet modernizată. Primarul Horațiu Moldovan: „Respectul pentru comunitate începe chiar de la intrarea în oraș”

Orașul Iernut are, de acum, o nouă imagine la intrarea dinspre Luduș, după finalizarea lucrărilor de reabilitare și modernizare a semnului distinctiv al localității.

Anunțul a fost făcut de primarul orașului Iernut, Horațiu Octavian Moldovan, care a prezentat transformarea completă a elementului simbolic ce îi întâmpină pe cei care ajung în oraș.

Potrivit edilului, lucrările au inclus:

  • curățarea și consolidarea structurii;
  • eliminarea degradărilor acumulate în timp;
  • refacerea și evidențierea literelor;
  • aplicarea unor culori și finisaje moderne.

Au fost puse în valoare și simbolurile reprezentative pentru identitatea locală:

  • spicul de grâu, simbol al specificului agricol al zonei;
  • fulgerul, element care reprezintă tradiția producției de energie electrică din Iernut.

„O poartă de intrare îngrijită reflectă respectul pentru comunitatea noastră și oferă o primire călduroasă tuturor celor care ne trec pragul”, a transmis primarul Horațiu Moldovan.

Edilul i-a încurajat pe locuitori să transmită sugestii privind alte zone care ar putea fi înfrumusețate în perioada următoare, în cadrul demersurilor de modernizare vizuală a orașului.

Modernizarea semnului de intrare vine ca parte a unei serii de intervenții prin care administrația locală încearcă să îmbunătățească imaginea urbană a orașului Iernut și să ofere un aspect mai modern și mai îngrijit comunității.

spot_img

Hot this week

spot_img

Oficial: Referendumul de la Sânger VA FI VALIDAT

Este ora 14:18 minute (ora scrierii acestui articol) și...

ARMĂ LETALĂ ASCUNSĂ ÎN LOCUINȚĂ! MASCAȚII AU DESCINS ÎN MUREȘ

Dimineață tensionată în județul Mureș, unde polițiștii și luptătorii...

Mișcare disperată a viitorului fost primar din Sânger

Peste doar patru zile, comunitatea din Sânger este chemată...

Topics

Related Articles

Popular Categories